DJKT Plzeň

Jednou hole, jednou na nože

Vlastní románovou předlohu převedla do skvostné dramatizace sama autorka, jinak dramaturgyně podepsaná pod inscenacemi na předních rakouských a německých scénách. Její dynamická tragikomedie nám představí čtyři postarší dámy, které sedí za mřížemi. Zní to jako žert, leč dámám to vtipné nepřijde. Mají na krku problém – těžké ublížení na zdraví. Napadly totiž ministryni sociálních věcí, která se podle nich absurdně vyjadřovala o seniorech.

#drama
#socialissues
#drama
#djkt

All events

Tuesday

11/8/2022


7:00 PM


Malá scéna DJKT

Plzeň


299 CZK

Saturday

12/3/2022


7:00 PM


Malá scéna DJKT

Plzeň


279 CZK

Tuesday

1/17/2023


7:00 PM


Malá scéna DJKT

Plzeň


279 CZK

Pre-sale coming soon

Saturday

2/18/2023


7:00 PM


Malá scéna DJKT

Plzeň


279 CZK

Description

ABOUT THE EVENT

Vlastní románovou předlohu převedla do skvostné dramatizace sama autorka, jinak dramaturgyně podepsaná pod inscenacemi na předních rakouských a německých scénách. Anita Augustin vystudovala divadelní vědu, filozofii a němčinu na vídeňské univerzitě, studijní stipendium získala i na univerzitách v New Yorku a v Londýně.

Kromě jiné práce (profesionální fotografie) se stala i postgraduální studentkou u špičkového barmana.

Její dynamická tragikomedie nám představí čtyři postarší dámy, které sedí za mřížemi. Zní to jako žert, leč dámám to vtipné nepřijde. Mají na krku problém – těžké ublížení na zdraví. Napadly totiž ministryni sociálních věcí, která se podle nich absurdně vyjadřovala o seniorech. Přitom původně bylo myšleno všechno jinak. Chtěly si společně užívat v domově důchodců pečovatelský stupeň č. 2, tj. nadstandardní péči. Čtveřice mizantropických dam se už viděla v prostředí podobném wellness hotelu. Jenže realita je jiná. Ocitly se na konečné stanici pro „zátěž“ společnosti, s nepříjemnými hochy v civilní službě, bláznivými spolubydlícími a sadistickou vrchní sestrou obcující s mladými civilkáři. Navíc se v domově skrývají před spravedlností. Dostanou se s pomocí mladého dr. Kluppse na svobodu, nebo skončí opravdu ve vězení?

Hra si nebere servítky, radikálně a kousavě míří na instituci domovů seniorů. Ptá se, jak chceme ve stáří žít a jak žít můžeme. Čtyři hlavní postavy jsou hereckým koncertem pro čtveřici zkušených hereček a další velkou výzvou pro mladého herce.

Dramatizace byla s velkým úspěchem uvedena na přehlídce nových inscenací Ruhrfestspielen v Recklinghausenu a poté v Schauspiel Frankfurt. Činohra ji uvádí v české premiéře, a to ve skvělém překladu Ivy Michňové.

CAST AND CREATIVE

Length 140 minutes