Plzeňská filharmonie

Koncert chce připomenout kulturní odkaz knížecího rodu Lobkowiczů i nelehké osudy jeho reprezentantů ve 20. století. A také upozornit na prostou, ale pravdivou skutečnost: že hodnotné věci se rodí a utvářejí po léta či staletí, avšak zničit je lze během velmi krátkého okamžiku. Osudy Lobkowiczů, v nichž se odráží historie českého státu, jsou toho názorným příkladem. Lobkowiczové prosluli nejen jako vysocí státní úředníci, politici, diplomaté či důstojníci, ale též jako mecenáši umění.

#classicalmusic
#concert
#krimicecastle
#pilsenphilharmonic
#summer stage

All events

Saturday

6/22/2024


5:00 PM


zámek Křimice

Křimice


490 CZK

Description

ABOUT CONCERT

Koncert chce připomenout kulturní odkaz knížecího rodu Lobkowiczů i nelehké osudy jeho reprezentantů ve 20. století. A také upozornit na prostou, ale pravdivou skutečnost: že hodnotné věci se rodí a utvářejí po léta či staletí, avšak zničit je lze během velmi krátkého okamžiku. Osudy Lobkowiczů, v nichž se odráží historie českého státu, jsou toho názorným příkladem. Lobkowiczové prosluli nejen jako vysocí státní úředníci, politici, diplomaté či důstojníci, ale též jako mecenáši umění. Například Josef František Maxmilián z Lobkowicz podporoval slavného Ludwiga van Beethovena, který mu věnoval řadu svých skladeb – i známou 5. symfonii zvanou „Osudová“.

Osudově a tvrdě zasáhly do životů Lobkowiczů totalitní režimy. V časech nacistické okupace zachoval rod Lobkowiczů věrnost českému národu, což mělo mimo jiné za následek uvalení nucené správy na jeho statky. Ty jen o několik let později znárodnili komunisté – včetně křimického zámku, který se za jejich vlády proměnil z kdysi krásné barokní stavby v ruinu. O revitalizaci zámku usiluje jeho stávající majitel Jaroslav Lobkowicz již bezmála třicet let…

PROGRAM

Antonín Dvořák:
Slavnostní pochod, op. 54

Albert Franz Doppler:
Maďarská pastorální fantazie pro flétnu a orchestr, op. 26

Ludwig van Beethoven:
Symfonie č. 5 c moll, op. 67 „Osudová”

Účinkují:

Chuhei Iwasaki: dirigent
Jakub Klögner: flétna
Plzeňská filharmonie

Length 90 minutes