Festival Divadlo

Hekuba, ne Hekuba

Pro svou první spolupráci se souborem Comédie-Française si Tiago Rodrigues, dramatik, režisér a ředitel Avignonského festivalu, zvolil příběh Hekuby. Jak je v jeho divadelní tvorbě zvykem, obrací se bezprostředně k publiku a nadčasové téma dávné trójské matky propojuje s tématem současné ženy, herečky a matky, jež čelí obdobnému strádání. Tiago Rodrigues často říká, že své hry nepíše pro divadlo, nýbrž pro herce, kteří jim vdechují život.

#činohra
#tragédie
#drama
#současnédivadlo
#společenskétéma
#festivaldivadlo
#djkt
#festival
#velkédivadlo
#náš tip

Všechny termíny

Středa

11. 9. 2024


19:00


VELKÉ DIVADLO

Plzeň


520 - 650 Kč

Čtvrtek

12. 9. 2024


19:00


VELKÉ DIVADLO

Plzeň


520 - 650 Kč

Popis

O PŘEDSTAVENÍ

Pro svou první spolupráci se souborem Comédie-Française si Tiago Rodrigues, dramatik, režisér a ředitel Avignonského festivalu, zvolil příběh Hekuby. Jak je v jeho divadelní tvorbě zvykem, obrací se bezprostředně k publiku a nadčasové téma dávné trójské matky propojuje s tématem současné ženy, herečky a matky, jež čelí obdobnému strádání. Tiago Rodrigues často říká, že své hry nepíše pro divadlo, nýbrž pro herce, kteří jim vdechují život. Tady se setkáváme s herečkou, jež zkouší Eurípidovu Hekubu. Hraje roli Priamovy vdovy. Té, jež při pádu Tróji přišla o všechno: o manžela, o trůn, o svobodu a k jejímu největšímu zármutku též o většinu dětí. Je to žena, která žádá spravedlnost.

Fiktivní tragédie se však bolestivě mísí s bezprostředně pociťovanou realitou herečky, jejíž autistický syn se stal obětí zneužívání – a ona se proti této situací bouří. Zkoušky inscenace se odehrávají souběžně se soudním vyšetřováním. V jedinečném, soumračném prostoru dochází k bolestnému, tísnivému setkání dvou světů, tragédie mýtu a tragédie skutečnosti, divadla a spravedlnosti.

Éric Ruf, generální manažer Comédie-Française, ke vzniku spolupráce s Tiagem Rodrigusem říká: "Mám v lásce divadlo Tiaga Rodriguese a líbí se mi, jak moc se svou hloubkou, poctivostí a prostotou podobá jemu samému. Mezi Tiagem a jeho tvorbou existuje vzácná spojitost a já chtěl, aby ji soubor Comédie-Française zažil – a aby z ní mohli mít prospěch diváci na Avignonském festivalu, na turné po Evropě a po francouzských regionech a samozřejmě také v pařížském Salle Richelieu. O téhle možnosti jsme společně debatovali už tři sezony. Jeho jmenování do čela Avignonského festivalu náš projekt oddálilo, ale následně také obohatilo. Tiago se po svém chopí Eurípidovy Hekuby, oné dávné mstitelky, a sepíše paralelní příběh inspirovaný skandálem zneužívání autistických dětí. Prolínání obou textů ukazuje, jak se naše soužení bolestivě opakují, ale také naši neuhasitelnou žízeň po spravedlnosti. Tiago Rodrigues píše pro herce a herečky souboru Comédie-Française a následně si krok za krokem díky jejich hlasům ověřuje, jak se dílo daří. Už teď se těším na to, jak tyto záměry šťastně poplynou dál."

Comédie-Française je francouzským národním divadlem a nejstarším aktivním souborem na světě. Jeho existence vychází ze Société des Comédiens-Français, která vznikla v roce 1681 a která zajišťuje jak zachování, tak i rozvoj umění tohoto souboru. Každou sezónu uvádí na třech pařížských scénách a na turné třicet inscenací – ze všech dob, francouzské i zahraniční, střídající klasický i současný repertoár.

REŽIE Tiago Rodrigues

TEXT
Tiago Rodrigues

PŘEKLAD DO FRANCOUZŠTINY
Thomas Resendes

SCÉNOGRAFIE
Fernando Ribeiro

KOSTÝMY
José António Tenente

SVĚTELNÝ DESIGN
Rui Monteiro

HUDBA A ZVUK
Pedro Costa

UMĚLECKÁ SPOLUPRÁCE
Sophie Bricaire

HRAJE SOUBOR COMÉDIE-FRANÇAISE
Éric Génovèse
Denis Podalydès
Elsa Lepoivre
Loïc Corbery
Gaël Kamilindi
Élissa Alloula
Séphora Pondi

PRODUKCE
Comédie-Française

KOPRODUKCE
Festival d’Avignon

VÝROBA DEKORACE A KOSTÝMŮ
dílny Comédie-Française

Ve spolupráci s ThéâtredelaCité – CDN de Toulouse Occitanie.

Inscenace premiérovaná 30. června 2024 na Festivalu d’Avignon bude po francouzském a evropském turné uváděna v Comédie-Française v prostoru Salle Richelieu od 28. května do 25. července 2025.

FOTO Jean-Louis Fernadez, coll. Comédie-Française PREMIÉRA 30. června 2024
Délka 105 minut